JAK SE V KRAJI VÍNA ZRODILA PIVOTÉKA

Nezřídka býváme dotazováni, co nás vedlo k realizaci pivotéky ve vinařském kraji, navíc v obci, která je proslulá vinnými sklepy Plže. Odpovědi volíme tazateli na míru, ale zkusíme je shrnout v jednu obšírnou odpověď. :-)

Původně zde fungoval obchůdek s domácí a tělovou drogerií šetrnou k přírodě (té zůstáváme stále věrní), kterou doplňovaly svíčky, keramika, medoviny a další drobnosti. Medoviny postupně vytěsnily ostatní zboží z regálů, no, co si budem nalhávat, poptávka po alkoholu zvítězila nad nezvladatelnou potřebou uklízet. Do nabídky jsme po tomto zhodnocení zařadili vína tuzemská, zahraniční i domácí, petrovská.

Všechny produkty jsme nakupovali od nadšenců, kteří mají rádi svoji práci, lidově se jim říká blázni. Ano, oni blázny svým způsobem jsou, jsou bláznivě zamilovaní do své práce a tato energie je žene kupředu, do experimentů, které nezřídka mají radius daleko za hranicemi komfortní zóny smrtelníka typu do práce-odkroutit si osmičku-domů-televize-spánek. Jistě Vás okamžitě napadl člověk z okruhu Vašich blízkých, takže víte, jak takový nadšenec umí i zcela neznalého člověka strhnout pro věc :-) I když, my zase tak úplně neznalí nebyli, oba pocházíme z vinařských rodin a muž se vinařství intenzivně věnoval ve svých studentských letech, kdy v oboru vystudoval. Doposud nám ve sklepě leží vzorek prvního vlastnoručně vyrobeného ryzlinku rýnského.

A už utíkám zpátky k tématu pivotéka. Tedy, zatím vlastně vinotéka. Obchod plný vína, medovin a lahůdek k nim... Pro projíždějícího zákazníka, kterému se podařilo zastavit na frekventované silnici první třídy č. 55, je to vcelku pastva pro oči a posléze i chuťové buňky. A právě ona silnice je naším přínosem, co se pestrosti zákazníků týče (Petrovjané k nám v té době zatím jen nakukovali oknem:-), ale zároveň i hendikepem, kdy v zástavbě řadových domů se těžko v rychlosti "50" km/h hledá nájezd i jedoucímu v pravém pruhu. Když jede v pruhu opačném, má dilema: přejet plnou čáru?, řada aut vlevo, fronta aut za mnou... Raději zastavím příště. Ale nevzdali jsme to, neúnavně jsme téměř každý den vyvěšovali cedulky a psali křídou zaručená lákadla.

Jednoho deštivého nedělního večera jsme si brouzdali internetem a žena narazila na konopné pivo. To v nás vzbudilo obrovský zájem. Co to je? Jak asi chutná? Kdo to vlastně vyrábí? Hm, jak se k němu dostat? Hned v pondělí vzal muž činu telefon a zavolal do Nové Paky s dotazem, kde sehnat jejich konopné pivo Hemp BrouCzech. Během pár dnů k nám dorazil velmi schopný a pivaznalý obchodní zástupce typu "blázen"(viz výše), ale blázen do piva! Ovšem úplně jiný, než jaké jsme znali ze svého okolí. Nebyl pijan, který razí názor "hlavně, když teče" (...:-) Prostě člověk, který ví o pivu mnohé a díky jemu se nám pomaloučku začala otevírat brána do nekonečně rozmanitého pivního světa. Jakožto nadšení pochutnavači různorodých lahod jsme se jali testovat kromě moku s konopím i klasickou řadu z Novopackého pivovaru. Od té doby nás pravidelně tento mladík zásoboval tekutými produkty z podkrkonoší.

Další větší zlom nastal, když jsme koncem května 2011 cestovali do Českého Krumlova na oslavu kamarádčiných narozenin. S místními jsme se podělili o nápad jít do pivovaru Eggenberg, no, reakce měly do nadšení velmi, velmi daleko, ba naopak nás od tohoto činu horlivě odrazovali. Říkali jsme si, že to přece nemůže být až tak zlé, před lety tam ženě zachutnal tmavý ležák, že by se za tu dobu tolik změnilo? Návštěvu jsme přece jen riskli. Asi tušíte, jak to končí na místě, kam tak nějak váháte jít, navíc okolí vás od něj varuje, avšak oné místo vás potichoučku volá... Ano, většinou se nám prolomením těchto struktur odkryjí neobyčejné chvilky, nezapomenutelné zážitky a chuť tu radost z poznání nového předat dál. Třeba tak, že si z onoho místa, z víkendové dovolenky, odvezete auto plné piva.

Postupně jsme objevovali cesty do jiných malých a středních pivovarů a zjišťovali jsme, že mezi produkty z těchto a dosud námi požívaných europiv, staropiv, pradávných zdrojů a podobných konvenčních pivovarů, je rozdíl opravdu znatelný. Zhruba od převratného roku 2011 se pivo stalo naším koníčkem, naší vášní a rádi se o jeho chuťové zážitky dělíme dál.

A tak se událo, že pivo zabralo většinu místa v naší prodejně a my si dovolili vyvěsit plachtu PIVOTÉKA.

Holy Farm

P1430678.JPG