Pivotéka Pod ořechem

Napsala Evas 24. 7. 2012, Scuk - odkaz na článek

Pivotéku Pod ořechem jsme objevili zcela náhodou při cestě z petrovského areálu historických vinných sklepů zvaného Plže zpět do přístavu na loď, na které jsme trávili dovolenou. Zaujala mě velká vývěska s nápisem „plněné feferonky“ nad malinkatou výkladní skříní, do které jsem nakoukla, zda tam neobjevím něco zajímavého k zakousnutí k vínu, které jsme si ze sklípků nesli. Za výlohou ale překvapivě stály lahve s medovinami a několik pivních speciálů. Že bude na lodi chuť i na pivo bylo jasné, tak jsme vlezli dovnitř … a nestačili zírat. Maličký obchůdek, kde se člověk sotva otočí a musí se hlídat, aby neporazil všudypřítomné vystavené lahve, narvaný nejrůznějšími nápoji odspoda až navrch! Vína a medoviny jsme zapomněli obhlídnout, protože nás zcela zaujala jedna ze stěn obložená pivními speciály.

Usměvavá mladá slečna za pultem nás vyzvala, ať si všechno prohlédneme a pokud máme dotazy, ať se neváháme ptát. Po chvíli se objevil i pan majitel a protože pivu rozumíme jak koza petrželi, nechali jsme si pár kousků doporučit. Oba jsou to pivní nadšenci, kdybychom měli víc času a hlavně vědomostí o pivu, mohli bychom si tu výborně popovídat. Odnesli jsme si nakonec varnsdorfský světlý ležák Kocour, 5 x chmelený hořký speciál Jubiler Amber IPA z Vyškova a světlý ležák Permon ze Sokolova. Kromě toho jsem zahlédla piva z Nové Paky, Ferdinanda, Primátora, nějaká zahraniční piva a spoustu dalších piv, jelikož ale nejsem znalec, nic moc jsem si nezapamatovala. Podle facebooku a webu je tu možné koupit např. piva Hubertus, Chodovar, Klášter, Poutník, taky Matušku, Poličku, Rohozec, Jihlavu… Nabídka piv je proměnlivá, někdy jsou tu k sehnání kvasničáky těchto pivovarů, vzhledem k době spotřeby nemůže být jejich nabídka tak široká, je ale možné si je tu objednat.

V chladničce byly kozí sýry z místní farmy a slibovaná nakládaná zelenina a hlavně plněné feferony, které mě k obchůdku původně nalákaly, se tu koupit daly také. Na facebooku jsem se dočetla, že se chystá nová vývěsní cedule, z které bude jasné, že se jedná především o pivotéku, což můžu jedině schválit, protože podle feferonkového poutače nikoho neznalého nemůže ani ve snu napadnout, co ho uvnitř obchodu čeká.

Byl to velmi nečekaný a příjemný objev. A poučení z výletu: ve vinařské obci Petrov je nakonec jednodušší (a mnohem příjemnější) koupit speciální pivo než obyčejné moravské víno :)

Holy Farm

P1400010.JPG