Do Petrova na víno i pivo

Napsala Evas 31. 7. 2012 - odkaz na článek

V Petrově, vinařské obci nedaleko Strážnice, je nový přístav, který patří na Baťáku k těm nejhezčím. Obec tu vybudovala sociálky, toalety jsou zdarma a přes den otevřené, klíč od sprchy si musíte půjčit v bufetu. Přístav je dostatečně velký, kotvit se dá nejen spořádaně u mola, ale i na protější straně u břehu. Je tu připravený sjezd pro soukromé lodě, před komorou je dost prostoru pro manipulaci s lodí před komorováním (což je u některých komor docela problém). Prostě vodní pohoda. A jak jsme zjistili, taky vinná a dokonce i pivní.


Petrov - Plže
Když jsme se během loňské plavby slavnostně vypravili na procházku do Petrova a hlavně do areálu historických vinných sklepů zvaného Plže, byla protivná zima a poprchalo. Památkovou rezervaci lidové architektury jsme tedy spíš jen tak proletěli, přilehlý nevzhledný motorest radši minuli a rychle mazali vařit čaj s rumem na loď. Letos jsme se samozřejmě chtěli mezi téměř 80 vinných sklípků budovaných od 15. století vrátit a v klidu si je prohlédnout. V sobotu dopoledne tu byl klid a poflakovalo se tu jen několik turistů. Bylo tam hezky, je to prostě romantika, modrobílé sklípky zasazené do zelených svahů jsou jako vystřižené z pohlednice.


Neronet 2009, Klásek
Procházku jsme zakončili nákupem v jednom z krajních sklepů, který slouží jako vinotéka vinařství Klásek. Zcela náhodně jsme si vybrali láhev Neronetu 2009 (moravské zemské víno, barrique, 22°NM, 11,5 % alkoholu). Otevřeli jsme ho večer na lodi, když jsme zakotvili na noc v polích mezi Strážnicí a vnorovskými komorami. Toho bariku jsem se nejdřív trochu bála, ale musím se panu Kláskovi zpětně omluvit za to, že jsem ho v duchu možná trochu podezírala z ne úplně povedené práce se sudy. Víno mělo velmi temnou barvu, téměř černou s granátově červenými odlesky při okrajích. V pěkné a bohaté ostružinové vůni, působící až medově sladce, byl vliv sudu barrique znát jasně, nikoli však přehnaně, celek byl rozhodně harmonický. Chuť byla ovocně-kořeněná, tříslo na jazyku drhlo jen tak akorát, jinak se víno zdálo hladké a teplé. Neronet se příjemně pil, dochuť byla sice kratší, resp. v dochuti zůstávala jen ovocná kyselost po stranách jazyka, ale takhle v přírodě, v teplém podvečeru, při koukání do krajiny a plkání o všem a o ničem, byl moc fajn. Příjemné překvapení.


Petrov nám ale připravil ještě jedno překvapení, pro mě velmi nečekané. Když jsme se z Plžů vraceli zpět do přístavu na loď, zaujala mě velká vývěska s nápisem "Plněné feferonky" nad malinkatou výkladní skříní, do které jsem samozřejmě zvědavě nakoukla, zda tam neobjevím něco zajímavého k zakousnutí k vínu. Za výlohou ale překvapivě nestály pekelné feferony, ale lahve s medovinami a několik pivních speciálů. Že bude na lodi chuť i na pivo bylo jasné, tak jsme vlezli dovnitř … a nestačili zírat. Maličký obchůdek, kde se člověk sotva otočí a musí se hlídat, aby neporazil všudypřítomné vystavené lahve, narvaný nejrůznějšími nápoji odspoda až navrch! Pivními speciály byla obložená celá jedna stěna.


3 x pivo
Pivu rozumíme jak koza petrželi, takže jsme si nechali pár kousků doporučit. Slečna za pultem i přítomný majitel jsou evidentně pivní nadšenci a kdybychom měli víc času a hlavně vědomostí o pivu, mohli bychom si tu výborně a dlouho popovídat. Odnesli jsme si nakonec varnsdorfský světlý ležák Kocour (chutnal mi opravdu výtečně), 5 x chmelený hořký speciál Jubiler Amber IPA z Vyškova (na tenhle styl bych si musela nějaký čas asi zvykat) a světlý ležák Permon ze Sokolova (dobré pivo, u kterého není třeba nic řešit, ale prostě ho s radostí vypít). Kromě toho jsem zahlédla piva z Nové Paky, Ferdinanda, Primátora, nějaká zahraniční piva a spoustu dalších, která si nepamatuju, protože tomu prd rozumím. Podle facebooku a webu je tu možné koupit např. piva Hubertus, Chodovar, Klášter, Poutník, taky Matušku, Poličku, Rohozec, Jihlavu… Nabídka piv je prý proměnlivá, někdy jsou tu k sehnání i kvasničáky těchto pivovarů, ale vzhledem k době spotřeby nemůže být jejich nabídka tak široká, takže je možné si je tu objednat.


V chladničce byly kozí sýry z místní farmy a nakládaná zelenina a hlavně slibované plněné feferony, které mě k obchůdku původně nalákaly. Na facebooku jsem se dočetla, že se chystá nová vývěsní cedule, z které bude jasné, že se jedná o pivotéku Pod ořechem, což můžu jedině schválit, protože podle feferonkového poutače nikoho neznalého nemůže ani ve snu napadnout, co ho uvnitř obchodu čeká.
Zastávka v Petrově byla opravdu příjemná :)

Holy Farm

Holy Snake